Loading

آزمایشگاه مواد غذایی

آزمایش و آگاهی از ویژگی های شیمیایی و میکروبی مواد غذایی و آشامیدنی برای مصرف انسان و خوراک دام، طیور و آبزیان نه تنها ضامن سلامت مصرف کننده است، بلکه برای تولید کنندگان محصول نیز لازم و ضروری می باشد. در آزمایشگاه آریسا کنترل کیفی مواد غذایی و خوراک دام و طیور، شناسایی مواد شیمیایی گوناگون که در صنعت برای اهداف خاصی به غذا اضافه می گردند، بررسی باقیمانده آنتی بیوتیک ها که بعنوان مکمل غذایی و یا در موارد معالجه دام ها مصرف می شوند و نیز تعیین آلودگی مواد غذایی به فلزات، مواد شیمیایی، حشره کش ها و آفت کش ها از دیگر اهداف آزمایش مواد غذایی می باشد.

 

آنالیز شیمیایی و فیزیکی مواد غذایی

در آزمایشگاه مواد غذایی از روشهای کلاسیک (فیزیکی و شیمیایی) و روشهای دستگاهی جهت تجزیه مواد غذایی استفاده می شود. در روشهای کلاسیک اغلب از وسایل ساده آزمایشگاهی و بکارگیری واکنشهای مختلف استفاده می شود ولی در روشهای دستگاهی، تجهیزات مدرن آزمایشگاهی کاربرد دارند.

 

اندازه گیری رطوبت

آب قسمت عمده ای از ترکیبات مواد غذایی و خوراک دام وطیور را تشکیل می دهد. قسمتی از آب مواد غذایی به آسانی توسط فشار یا حرارت خارج می شود ولی قسمتی دیگر از آب محتوی که به صورت الصاق یا ترکیب در ماده غذایی موجود است به سختی خارج می شود که به آن "آب پیوسته" گویند. کارشناسان آزمایشگاه مواد غذایی اندازه گیری رطوبت ماده غذایی را به دو علت زیر توصیه می نمایند:

  1. تشخیص خلوص ماده غذایی، در مواردی که به ماده غذایی آب اضافه شده و یا رطوبت آن بیش از حد مجاز است.
  2. تعیین قابلیت نگهداری ماده غذایی، چون رطوبت محیط را برای رشد میکروارگانیسم ها مساعد می کند.

 

تعیین خاکستر ماده غذایی

هرگاه ماده غذایی یا خوراک دام را بوسیله حرارت یا مواد شیمیایی اکسید کرده و بسوزانیم به طوریکه مواد آلی آن از بین رفته و تنها مواد معدنی آن باقی بماند، اصطلاحاً به آن خاکستر ماده غذایی می گویند. البته این خاکستر نمایانگر املاح ماده غذایی به طور کامل نیست، چون برخی از املاح معدنی ممکن است طی روند حرارت دیدن متصاعد شوند. خاکستر تولید شده اغلب شامل موادی مانند ‌سدیم، پتاسیم، منیزیم، منگنز، کلسیم، آهن، گوگرد، فسفر و کلر می باشد.

 

اندازه گیری چربی

چربی های موجود در ماده غذایی به دو صورت آزاد و باند به سایر ترکیبات وجود دارند. برای استخراج چربی روشهای مختلفی وجود دارد که در این روشها تمام مواد محلول در چربی مانند فسفولیپیدها، استرولها، اسیدهای چرب آزاد و کاروتنوئید ها هم اندازه گیری می شوند.

 

اندازه گیری اسیدهای چرب آزاد

فساد هیدرولیتیک چربی های مواد غذایی تحت اثر آنزیم لیپاز و در حضور آب انجام می گیرد و اسیدهای چرب اشباع و غیر اشباع را شامل می شود. آنزیم لیپاز می تواند منشاء میکروبی داشته و یا در خود ماده مورد نظر از قبل موجود باشد. در این فساد اسیدهای چرب از ترکیب گلیسریدی جدا می شود و به خصوص اسیدهای چرب 14C و کوتاهتر از آن می توانند باعث ایجاد طعم و بوی نامطبوع در فرآورده بشوند.

 

اندازه گیری پراکسید

اکسیداسیون یکی از روش های فساد مواد غذایی است و ماده حاصل در این روش پراکسید است که توسط عدد پراکسید سنجش می شود و بیشتر در اسیدهای چرب غیر اشباع رخ می دهد. به دلیل اهمیتی که اکسید اسیون چربی ها در ایجاد بدطعمی در مواد غذایی دارد، سنجش این فاکتور دارای اهمیت است. پراکسید یا هیدروپراکسید محصول اولیه اکسیداسیون چربی ها می‌باشد و هر چه چربی غیر اشباع تر باشد، آمادگی بیشتری برای اکسید شدن دارد. مقدار هیدروپراکسید تولید شده در ماده غذایی تا حد معینی قابل قبول بوده و بیش از آن بیانگر فساد ماده غذایی است.

 

شناسایی اسیدهای چرب

اسیدهای چرب تنوع بسیار زیادی دارند وبه همین  دلیل سبب شده است تا چربیهای فراوانی با خصوصیات کاملا متفاوت بوجود آیند. با تعیین نوع اسیدهای چرب یک ترکیب غذایی می توان به منبع اسیدهای چرب آن و همچنین تقلبات احتمالی صورت گرفته پی برد. یکی از روشهای دقیق و سریع شناسایی اسیدهای چرب روش GLC) Gas Liquid Chromatograph)‌ است.

 

اندازه گیری سدیم و پتاسیم، کلسیم و فسفر

مقدار مواد معدنی در مواد غذایی و خوراک دام را می توان به روشهای مختلف شیمیایی و دستگاهی اندازه گیری نمود. نور سنجی شعله ای (Flame Photometry) روشی است که می توان تعداد محدودی از عناصر با این روش اندازه گیری نمود و , حداکثر شامل 4 عنصر سدیم، پتاسیم، کلسیم و لیتیوم می باشد.

روش مهمتر دیگری بنام طیف سنجی جذب اتمی (Atomic Absorption Spectrophtometry) وجود دارد که نسبتاً دقیق و ساده بوده و برای اندازه گیری مقادیر ناچیز فلزات مختلف به اندازه کافی حساس می باشد.

 

اندازه گیری پروتئین

پروتئینهای پلیمری از اسیدهای آمینه هستند که به دلیل ساختمان و ترکیب شیمیایی خاص خود نقش مهمی در ایجاد خصوصیات فیزیکی و بافتی مناسب و لازم در مواد غذایی ایفا می کنند. این ترکیبات همچنین از نظر ایجاد طعم و عطر در غذا حائز اهمیت می باشند.

روشهای مختلفی  برای سنجش پروتئین ماده غذایی وجود دارد که با توجه به نوع نمونه ،‌سرعت عمل اندازه گیری و تعداد نمونه، می توان هر یک را به کار برد. روش ماکروکلدال در مقایسه با سایر روشها ساده تر و دقیق تر بوده و به عنوان یک روش استاندارد مورد قبول است.

 

آزمایشگاه مواد غذایی

 

آزمایش‌های میکروبی مواد غذایی و آشامیدنی

در آزمایشگاه مواد غذایی شناسایی نمونه باکتری های موجود در مواد غذایی، شمارش کلی (Total Count) و شمارش کلی فرمی از جمله آزمایش‌هایی بوده که به صورت روزمره میبایست انجام شود.

در آزمایشگاه آریسا مواد و روش دقیق انجام آزمایشات و مراحل طی شده مطابق با جداول و فلوچارت های ارائه شده توسط مراجع معتبر بین المللی و موسسه استاندارد ایران می باشد. استانداردهای مرجع در این زمینه شامل انواع فارماکوپه‌ها، استاندارد ایران،AOAC ،EN وFAO می باشد.

یکی از خدمات دیگر آزمایشگاه آریسا، آزمایشگاه بسته بندی است.

نمونه های مواد غذایی و خوراکی دام جهت انجام آزمون های شیمیایی و فیزیکی بایستی در ظروف پلاستیکی یا نایلونی درب بسته به آزمایشگاه منتقل شود تا در میزان رطوبت و چربی آن اختلالی ایجاد نشود.

در صورت تمایل به تعیین شرایط نمونه برداری استاندارد از پارتی یا کالای مورد آزمون، از نظر کمیت و کیفیت، با کارشناس فرا آزمون آریسا تماس حاصل فرمایید.

 

جستجوی مایکوتوکسین ها در مواد غذایی

سموم تولید شده توسط قارچ ها، بنام مایکوتوکسین (Mycotoxin)‌ شناخته می شوند و بر اساس یک توافق عمومی این نام معمولاً محدود به قارچ‌های موجود در مواد غذایی و خوراک حیوانات می‌شود. در حال حاضر بخوبی ثابت شده است که مایکوتوکسین ها مسئول بسیاری از همه گیری‌ها در جوامع انسانی و دامی می‌باشند.

انواع قارچ‌های موجود در مواد غذایی انسان و نیز خوراک دام و طیور عمدتاً شامل سه جنس آسپرژیلوس

(Aspergillus) فوزاریوم(Fusarium) و پنی‌سیلیوم(Penicillium) است. این قارچ ها سمومی همانند آفلاتوکسین، اکراتوکسین، فوزاریوتوکسین ها و غیره را تولید می کنند.

 

تعیین باقی مانده دارویی در مواد غذایی

باقی مانده دارویی در مواد غذایی با منشاء دامی یکی از مهمترین ملاحظات برای مصرف کنندگان است. این مواد با تجمع در بدن انسان موجب تحریکات آلرژیک ، مسمومیت ، موتاسیون ، ناقص الخلقه زایی و نیز موجب سرطان شده و بدینوسیله سلامت انسان را تهدید می نمایند. همچنین دلایلی وجود دارد که انتقال باقی مانده آنتی بیوتیکها از طریق غذا به انسان ممکن است محیط بیولوژیکی ایجاد نماید که ظهور سویه های جدید میکروبی در داخل بدن میزبان را تسهیل کند.

 

اندازه گیری هیستامین در مواد غذایی

هیستامین یک ماده طبیعی است که به وسیله بدن موجودات زنده تولید شده و همچنین در بسیاری از غذا ها موجود می باشد. در بدن هیستامین بر اثر استرس و عوامل ایجاد کننده آلرژی ایجاد شده و موجب واکنش های گوناگون در افراد و موجودات مختلف می شود.

هیستامین به عنوان یکی از مهمترین آمین های بیوژنیک نیز شناخته می شود. انسان و دام و طیور در صورت خوردن غذاهای حاوی سطوح بالای هیستامین مانند ماهی، کنسرو ماهی و یا پودر ماهی دچار مسمومیت می‌شوند. افزایش سطوح هیستامین در این نوع مواد غذایی معمولاً بعنوان یک شاخص فساد تلقی شده و در اثر فعالیت باکتری ها ایجاد می شود.

 

کنترل میکروبی و کیفی مواد غذایی جهت صادرات و واردات

تمامی مواد غذایی که از ایران صادر و یا به کشور وارد می شوند می باید گواهی نامه صادراتی مطابق با قوانین سازمان دامپزشکی کشور و معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ایران داشته باشند.

این قوانین شامل تائید ات آزمایشگاهی مبنی بر سلامتی و ایمن بودن مواد غذایی برای مصرف کنندگان می‌باشد. همچنین اطلاعات لازم جهت درج بر روی بر چسب مواد غذایی و رعایت تمهیدات لازم جهت ممانعت از هر گونه کاهش کیفیت در ماده غذایی از دیگر اقداماتی است که می‌باید توسط آزمایشگاه معتبر و مورد تأئید وزارت بهداشت و سازمان پزشکی کشور به انجام برسند.

 

آنالیز کامل آب و فاضلاب

تعیین کیفیت و آنالیز میکروبی و شیمیایی انواع آب های خوراکی، سطحی، زیر سطحی و ارائه مشاوره های لازم جهت بهبود کیفیت آب از دیگر فعالیت های آزمایشگاه های مواد غذایی  می باشد. نمونه های زیر جهت آزمایش آزمایشگاه های مواد غذایی  پذیرفته می شوند:

اندازه گیری BOD، COD، مواد جامد و فلزات و مواد آلی از جمله آزمایشات قابل انجام در آزمایشگاه مواد غذایی  بر روی آب و فاضلاب هستند.

 

آزمایش های جنبی

 

آزمایشگاه مواد غذایی

کلیه حقوق برای آزمایشگاه آریسا محفوظ است. طراحی سایت و سئو توسط روبیک